REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Regionalny Ośrodek Kultury informuje: 29. Posiady Gawędziarskie oraz 31. Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego on-line - wyniki (26 listopada 2020)
Protokół z posiedzenia Jury
31. Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach
Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego on-line
Organizatorzy:
  • Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej
  • Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki Radziechowy-Wieprz
  • Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni
  • Gminny Ośrodek Kultury w Milówce Jury w składzie:
    dr Bożena Lewandowska - przewodnicząca Jury - etnomuzykolog, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego
    Przemysław Ficek - muzyk, folklorysta z Jeleśni
    Janusz Macoszek - muzyk, folklorysta z Istebnej
    Szymon Karpiński - sekretarz komisji, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej Wysłuchało 79 prezentacji, w tym:
  • 70 solistów:
    10 śpiewaków/czek w kategorii wiekowej do 12 lat (dzieci)
    7 śpiewaków/czek w kategorii wiekowej od 13 do 18 lat (młodzież)
    13 śpiewaków/czek w kategorii wiekowej od 18 lat (dorośli)
    14 instrumentalistów/tek w kategorii wiekowej do 12 lat (dzieci)
    6 instrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 13 do 18 lat (młodzież)
    6 instrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 18 lat (dorośli)
    4 multiinstrumentalistów/tek w kategorii wiekowej do 12 lat (dzieci)
    7 multiinstrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 13 do 18 lat (młodzież)
    3 multiinstrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 18 lat (dorośli)
  • 3 grup śpiewaczych:
    1 grupy śpiewaczej dziecięcej
    2 grup śpiewaczych młodzieżowych
  • 6 kapel:
    1 kapeli dziecięcej
    5 kapel młodzieżowych spisanych według kolejności alfabetycznej:
    Adamczyk Wiktoria, (Przybędza) - śpiew
    Adamek Julianna, (Pewel Wielka) - śpiew
    Bąk Joanna, (Koniaków) - skrzypce
    Bojko Magdalena, (Jaworzynka) - hóśle, fujarka
    Bojko Maria, (Jaworzynka) - hóśle
    Bojko Natalia, (Jaworzynka) - śpiew
    Butor Anna, (Koszarawa) - skrzypce
    Dudys Milena, (Juszczyna) - skrzypce
    Dunat Anna (Pewel Wielka) - śpiew
    Feikisz Paweł (Wilkowice) - fujara 6-otworowa, fujara szałaśna, dudy
    Foja Anna, (Sopotnia Mała) - śpiew
    Galej Maria, (Jaworzynka) - hóśle, piszczołka
    Gluza Antoni, (Szczyrk) - dudy, heligona, piszczała, okaryna
    Gluza Rafał, (Szczyrk) - trombita, piscołka wielkopostno, gynśle
    Grupa Śpiewacza Romanka (Sopotnia Mała)
    Gryglak Dorota, (Bielsko-Biała) - śpiew
    Gryglak Stefania, (Bielsko-Biała) - śpiew
    Hernas Józef, (Koszarawa) - skrzypce
    Hulbój Wiktoria, (Pewel Wielka) - heligonka
    Jochymek Bartłomiej, (Łętownia) - śpiew
    Juroszek Aleksandra, (Jaworzynka) - złóbcoki, okaryna, piszczołka
    Juroszek Anna, (Istebna) - śpiew
    Kaczmarzyk Mateusz, (Jaworzynka) - okaryna, fujarka/piszczołka, heligonka
    Kapela Gajdosze z Cisowego (Koniaków)
    Kapela Hajduki (Pewel Ślemieńska)
    Kapela Mali Grojcowianie (Wieprz)
    Kliś Zofia, (Lipowa) - śpiew
    Kowalska-Wicherek Anna (Maków Podhalański) -śpiew
    Kruźlak Natalia, (Jachówka, Budzów) - śpiew
    Krzyżowska Marta, (Jeleśnia) - skrzypce
    Kubasiak Maciej, (Sucha Beskidzka) - skrzypce
    Kubasiak Wojciech, (Sucha Beskidzka) - skrzypce
    Kubuszek Krzysztof, (Bieńkówka) - heligonka, dudy żywieckie
    Kukuczka Łukasz, (Koniaków) - skrzypce
    Kukuczka Paweł, (Koniaków) - piszczoła postno, okaryna, piszczołka
    Kupczak Katarzyna, (Juszczyna) - śpiew
    Kupczak Szymon, (Żabnica) - heligonka
    Kurowska Anna, (Szczyrk) - śpiew
    Lach Jakub, (Koszarawa) - dudy, fujarka 6-otworowa, heligonka
    Łagosz-Kubica Anna, (Milówka) - śpiew
    Łupieżowiec Jan, (Jaworzynka) - śpiew
    Łupieżowiec Zofia, (Jaworzynka) - śpiew
    Marciak Emilia, (Jeleśnia) - skrzypce
    Marciak Wiktoria, (Jeleśnia) - śpiew
    Marek Rafał, (Zawoja) - heligonka
    Marekwica Natalia, (Istebna) - śpiew
    Master Joanna, (Sucha Beskidzka) - śpiew
    Murański Maciej, (Bystra) - heligonka
    Musiał Agata, (Koniaków) - śpiew
    Nowak Aleksander, (Osielec) - heligonka
    Nowak Maria, (Osielec) - śpiew
    Olkis Anna (Radziechowy) - śpiew
    Pacyga Martyna, (Pewel Wielka) - śpiew i skrzypce
    Pająk Paweł, (Żarnówka, Maków Podhalański) - heligonka
    Patyk Karolina, (Jaworzynka) - skrzypce, piszczołka, sówka
    Pawlica Julia, (Jeleśnia) - skrzypce
    Piętka Zofia, (Węgierska Górka) - skrzypce
    Polok Julia, (Jaworzynka) - hóśle, okaryna, fujarka
    Rodak Magdalena, (Brzuśnik) - skrzypce
    Rucka Marcelina, (Jaworzynka) - hóśle
    Rucki Jakub, (Jaworzynka) - śpiew
    Ryś Maria, (Jaworzynka) - hóśle
    Sordyl Józefa, (Korbielów) - śpiew
    Sordyl Zofia, (Korbielów) - śpiew
    Spyrka Kacper, (Skawica) - heligonka
    Szczotka Michał, (Nieledwia, Milówka) - heligonka
    Szczypka Łucja, (Bielsko-Biała) - fujarka 6-otworowa, piszczałka wielkopostna, okaryna, dudy żywieckie
    Trzebuniak Hanna, (Zawoja) - śpiew
    Zeman Zofia, (Cisiec) - fujarka 6-otworowa, skrzypce
    Zowada Natalia, (Istebna) - śpiew
    ZPiT Jodełki (Radziechowy)
    Żurek Anna, (Pewel Wielka) - skrzypce
    Żurek Julia, (Pewel Wielka) - heligonka
    Żurek Przemysław, (Stryszawa) - śpiew
    Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia we wszystkich kategoriach: Soliści śpiewacy (kat. dzieci): Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 250 zł każda otrzymują:
    Bartłomiej Jochymek
    Jan Łupieżowiec
    Anna Juroszek
    II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje:
    Natalia Marekwica Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 100 zł każda otrzymują:
    Wiktoria Marciak
    Zofia Łupieżowiec
    Agata Musiał
    Wyróżnienia otrzymują:
    Jakub Rucki
    Hanna Trzebuniak
    Soliści śpiewacy (kat. młodzież): Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 350 zł każda otrzymują:
    Wiktoria Adamczyk
    Natalia Bojko
    II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 250 zł otrzymuje:
    Natalia Zowada Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł każda otrzymują:
    Martyna Pacyga
    Zofia Kliś
    Wyróżnienie otrzymuje:
    Natalia Kruźlak Soliści śpiewacy (kat. dorośli): Nagrody specjalne, za pielęgnowanie archaicznych walorów muzycznych oraz pokoleniowy przekaz tradycji Beskidu Żywieckiego, w wysokości 400 zł każda otrzymują:
    Zofia Sordyl
    Józefa Sordyl
    Anna Dunat
    Julianna Adamek
    I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 450 zł otrzymuje:
    Maria Nowak Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 350 zł każda otrzymują:
    Joanna Master
    Katarzyna Kupczak
    Cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 300 zł każda otrzymują:
    Anna Foja
    Anna Olkis
    Anna Łagosz-Kubica
    Anna Kowalska-Wicherek
    Wyróżnienia otrzymują:
    Przemysław Żurek
    Dorota Gryglak
    Grupy śpiewacze (kat. dzieci) I miejsce nie zostało przyznane II miejsce nie zostało przyznane III miejsce nie zostało przyznane Wyróżnienie otrzymuje:
    ZPiT Jodełki Grupy śpiewacze (kat. młodzież) I miejsce nie zostało przyznane II miejsce nie zostało przyznane III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje:
    Grupa Śpiewacza Romanka Wyróżnienie otrzymuje:
    ZPiT Jodełki Soliści instrumentaliści (kat. dzieci) Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 250 zł pięćdziesiąt złotych) każda otrzymują:
    Maciej Murański
    Michał Szczotka
    Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 150 zł każda otrzymują:
    Julia Pawlica
    Paweł Pająk
    Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 100 zł każda otrzymują:
    Rafał Marek
    Zofia Piętka
    Marta Krzyżowska
    Wyróżnienia otrzymują:
    Joanna Bąk
    Anna Żurek
    Marcelina Rucka
    Magdalena Rodak
    Maria Bojko
    Maria Ryś
    Milena Dudys
    Soliści instrumentaliści (kat. młodzież) Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 350 zł każda otrzymują:
    Maciej Kubasiak
    Emilia Marciak
    II miejsce nie zostało przyznane Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł każda otrzymują:
    Kacper Spyrka
    Julia Żurek
    Martyna Pacyga
    Wyróżnienie otrzymuje:
    Wiktoria Hulbój Soliści instrumentaliści (kat. dorośli) Nagrodę specjalną, za podtrzymywanie tradycji muzycznych Beskidu Żywieckiego,
    w wysokości 400 zł otrzymuje:
    Józef Hernas Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 450 zł każda otrzymują:
    Szymon Kupczak
    Wojciech Kubasiak
    Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 350 zł każda otrzymują:
    Łukasz Kukuczka
    Aleksander Nowak
    III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł otrzymuje:
    Anna Butor Soliści multiinstrumentaliści (kat. dzieci) I miejsce nie zostało przyznane Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 150 zł każda otrzymują:
    Łucja Szczypka
    Julia Polok
    Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 100 zł każda otrzymują:
    Maria Galej
    Zofia Zeman
    Soliści multiinstrumentaliści (kat. młodzież) Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 350 zł każda otrzymują:
    Paweł Kukuczka
    Jakub Lach
    II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 250 zł otrzymuje:
    Krzysztof Kubuszek Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł każda otrzymują:
    Aleksandra Juroszek
    Anna Kurowska
    Wyróżnienia otrzymują:
    Karolina Patyk
    Magdalena Bojko
    Mateusz Kaczmarzyk
    Soliści multiinstrumentaliści (kat. dorośli) Nagrodę specjalną, za pokoleniowy przekaz tradycji muzycznych Beskidu Żywieckiego, w wysokości 400 zł otrzymuje:
    Antoni Gluza I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 450 zł otrzymuje:
    Rafał Gluza II miejsce nie zostało przyznane III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł otrzymuje:
    Paweł Feikisz Kapele (kat. dzieci): I miejsce nie zostało przyznane II miejsce nie zostało przyznane III miejsce nie zostało przyznane Wyróżnienie otrzymują:
    Mali Grojcowianie
    Kapele (kat. młodzież) I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 350 zł otrzymuje:
    Kapela Gajdosze z Cisowego II miejsce nie zostało przyznane Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 200 zł każda otrzymują:
    Kapela Hajduki 1
    Kapela Hajduki 2
    Wyróżnienia otrzymują:
    Mali Grojcowianie
    ZPiT Jodełki
    Łączna wysokość nagród - 15.150 zł Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ufundowało nagrody pieniężne, które pochodzą z Funduszu Promocji Kultury.
    Nagrody współfinansowane są przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej oraz przez Starostwo Powiatowe w Żywcu.
    Uwagi Jury: Jury sugeruje, by uczestnicy konkursu zwrócili szczególną uwagę na naturalność śpiewu i nieinscenizowanie swoich wystąpień (szczególnie poprzez ruchy ciała i gestykulację). Komisja sugeruje, by osoby występujące w kategoriach instrumentalistów, multiinstrumentalistów i kapel większy nacisk kładły na grę na instrumentach aniżeli śpiew. Zaleca się, by śpiew wybrzmiewał w formie tylko jednej zwrotki, najlepiej na początku utworu, następnie zaś prezentowana była gra. Nie powinno się natomiast przeplatać gry na instrumencie (instrumentach) ze śpiewem. Śpiew nie powinien być równoważny z grą na instrumencie.
    PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY
    29. POSIADY GAWĘDZIARSKIE ON-LINE
    Organizatorzy:
  • Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej
  • Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki Radziechowy-Wieprz
  • Gminny Ośrodek Kultury w Jeleśni
  • Gminny Ośrodek Kultury w Milówce Jury w składzie:
    Janusz Legoń - krytyk teatralny, przewodniczący Jury
    dr hab. Jadwiga Wronicz - emerytowany profesor Instytutu Języka Polskiego PAN
    Waleria Prochownik - gawędziarka, autorka tekstów gwarowych
    Agnieszka Chrudzimska - sekretarz Jury, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej wysłuchało 18 gawędziarzy, w tym:
  • 8 wykonawców w kategorii dzieci (do lat 12)
  • 3 wykonawców w kategorii młodzież (od 13 do 18 lat)
  • 7 wykonawców w kategorii dorośli (powyżej 18 roku życia) spisanych w kolejności alfabetycznej: DOROTA GRYGLAK - (kat. dorośli), Bielsko-Biała, gawęda "Ło carowaniu i zazdrości", autorstwo własne
    STEFANIA GRYGLAK - (kat. dzieci), Bielsko-Biała, gawęda "Ło strasyniu", autor - Dorota Gryglak
    MARIA GRZEGOREK - (kat. dorośli), Juszczyna, gawęda "Jako to baba chłopa na dobrom droge przywiedła", autorstwo własne
    ALEKSANDRA JUROSZEK - (kat. młodzież), Jaworzynka, gawęda "Wiesieli na Jaworzynce", autor - Janusz Macoszek
    ANNA KOSIEC - (kat. dorośli), Radziechowy, gawęda "Jak glon z maśnicki wyzdradził dziywke?", autor - Józef Karol Nowak
    JÓZEF KRZAK - (kat. dorośli), Śleszowice, Zembrzyce, gawęda "Zmora" - autorstwo własne
    EMILIA KUBIESA - (kat. dzieci), Rajcza, gawęda "Jak górol sie rządził w Niebie", autorka - Jadwiga Kubiesa
    NADIA KUBIESA - (kat. dzieci), Rajcza, gawęda "Jak Wojtek Ciapkow zabijoł barana", autorka - Jadwiga Kubiesa
    MARTYNA PACYGA - (kat. młodzież), Pewel Wielka, gawęda "Ło pijoku", autorka - Maria Grzegorek
    MACIEJ PAWLUS - (kat. dzieci), Wieprz, gawęda "Kominiorz krolewski", autor - Maria Grzegorek
    MICHAŁ PAWLUS - (kat. dzieci), Wieprz, gawęda "Skowronek" , autor - Maria Grzegorek
    WIESŁAW PAWLUS - (kat. dorośli), Wieprz, gawęda "Deboł Ecka", autorstwo własne
    IRENA STOPA - (kat. dorośli), Jordanów, gawęda "Jak Jasicek diebła z chałupy wyganiał", autorstwo własne
    ADAM SZKAWRAN - (kat. dzieci), Istebna, gawęda "Ciornoksiynźnik", autor - Jan Kawulok
    JAN SZKAWRAN - (kat. dzieci), Istebna, gawęda "Bulka", autor - Jan Kawulok
    BARBARA WANDZEL - (kat. dorośli), Juszczyna, gawęda "Jako sie downij baby wodzowały", autorka - Maria Grzegorek
    MARIA WANDZEL - (kat. dzieci), Juszczyna, gawęda "Babcyne pociyrze", autorka - Maria Grzegorek
    NATALIA ZOWADA - (kat. młodzież), Istebna, gawęda "O gałuśce kiero miała łoci", autorstwo własne
    Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: KATEGORIA DZIECI (DO LAT 12) I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł otrzymuje
    ADAM SZKAWRAN z Istebnej II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 250 zł otrzymuje
    JAN SZKAWRAN z Istebnej III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje
    EMILIA KUBIESA z Rajczy Wyróżnienia otrzymują:
    MICHAŁ PAWLUS z Wieprza
    MARIA WANDZEL z Juszczyny
    KATEGORIA MŁODZIEŻ (OD 13 DO 18 LAT) I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł otrzymuje
    NATALIA ZOWADA z Istebnej II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł otrzymuje
    MARTYNA PACYGA z Pewli Wielkiej III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje
    ALEKSANDRA JUROSZEK z Jaworzynki
    KATEGORIA DOROŚLI (powyżej 18 roku życia) I miejsce ex aequo i nagrodę pieniężną w wysokości 600 zł każda otrzymują
    MARIA GRZEGOREK z Juszczyny
    DOROTA GRYGLAK z Bielska-Białej
    II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł otrzymuje
    ANNA KOSIEC z Radziechów III miejsce ex aequo i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł każda otrzymują
    IRENA STOPA z Jordanowa
    WIESŁAW PAWLUS z Wieprza
    Wyróżnienia otrzymują:
    BARBARA WANDZEL z Juszczyny
    JÓZEF KRZAK ze Śleszowic (Wyróżnienie specjalne za pielęgnowanie tradycji gawędziarskich Górali Kliszczackich)
    Łączna kwota nagród: 4.000 zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ufundowało nagrody pieniężne, które pochodzą z Funduszu Promocji Kultury.
    Nagrody współfinansowane są przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej oraz przez Starostwo Powiatowe w Żywcu.
    Uwagi Jury: Jury 29. Posiadów Gawędziarskich on-line zwraca uwagę na zróżnicowanie poziomu tegorocznych wystąpień. Część prezentacji wygłoszono w sposób naturalny, z zachowaniem czystości gwary, w kilku natomiast pojawił się język ogólnopolski.
    Komisja dostrzega, iż strój uczestników nie zawsze był właściwy dla regionu, który reprezentowali.
    Niezwykle pozytywnym i godnym zaakcentowania jest natomiast fakt pojawienia się nowych wykonawców. Ponadto Jury docenia, że pomimo trudnych warunków, w jakich obecnie funkcjonujemy, uczestnicy decydują się na udział w konkursie, kontynuując pielęgnowanie tradycji gawędziarskich i dbając o ich przekaz pokoleniowy.
    Komisja serdecznie dziękuje organizatorom 29. Posiadów Gawędziarskich on-line za podtrzymanie ciągłości przeglądu konkursowego oraz udokumentowanie w formie elektronicznej prezentacji gawędziarzy.
    Jurorzy gratulują wszystkim uczestnikom wystąpień w nienaturalnej dla nich rzeczywistości - przed kamerą, bez obecności publiki, a także dziękują im, że podjęli się owego, niełatwego, zadania. Szczególne gratulacje Komisja składa debiutantom, zachęcając ich do dalszych wysiłków nad upowszechnianiem gwary oraz obyczaju posiadów.
 
 
Wszystkie
Z regionu
Gmina Jeleśnia
Gmina Węgierska Górka
Żywiec
Gmina Milówka
Beskid997
Gmina Rajcza
Wywiady
Sport
Książka Tygodnia
Gość BESKIDLIVE