REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Nietypowa atrakcja czeka

na amatorów pięknych widoków. Zaglądamy dziś do naszych sąsiadów, gdzie w  czeskim Adrspach znajduje się niezwykłe skalne miasto. To tutaj właśnie  kręcono „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa.  

Znane było juz turystom w XVIII wieku. Monumentalne skały o fantazyjnych kształtach, labirynty i wąwozy oraz szmaragdrowe jeziorko - to wszystko składa się na niezwykłą atrakcję!

skalnepixa3

Nietypowe miasteczko znajduje się  w Adrszpasko – Cieplickich skałach. Masyw górski leży w czeskich Sudetach Środkowych na południe od Kotliny Broumovskiej, w sąsiedztwie miejscowości takich jak Cieplice nad Metują oraz wsi Adrszpach. By tam wejść, przechodzimy przez Bramę Gotycką, która powstała po to, by ówczesny właściciel ziemski mógł pobierać opłaty za wstęp – a jest w magia przejścia ze świata prawdziwego, do wyobrażonego. 

Już na początku turystów wita widok wspaniałego jeziora o turkusowych wodach.

skalne1

Idąc dalej można spotkać niezwykłe formy skalne o fantazyjnych kształtach i nazwach. W skalnym mieście znajduje się więc Fotel Karkonosza, Fotel Babci, Głowę Cukru, Organy i Chełm. Dalszy odcinek trasy wiedzie pomiędzy wysokimi skałami -  w niektórych miejscach trzeba przeciskać się przez dość wąskie szczeliny. Aby wydostać się z wąwozu trzeba metalowymi schodkami wspiąć się na szczyt skał. Jednak warto trochę się natrudzić, bo chętni mogą skorzystać z rejsu łódkami po naskalnym jeziorku! Kolejna część Skalnego Miasta znajduje się w miejscowości Teplice. Można dostać się tam pieszo, po pokonaniu żółtego szlaku, lub samochodem. Formy skalne w tej miejscowości różnią się nieco od widzianych w Adrszpach.  Jednym z najciekawszych miejsc na trasie jest Zamek. Aby dostać się do niego trzeba jednak pokonać bardzo trudną i stromą drogę, ale roztaczający się ze szczytu widok jest tego wart! Później turyści trafiają do skalnego labiryntu, na którym napotykają Skalną Koronę, Wykałaczki Karkonosza, Śpiącego Łabędzia oraz Jeża na Żabie

Wszystkie
Z regionu
Żywiec
Gmina Węgierska Górka
Gmina Milówka
Sport
Beskid997
Gmina Rajcza
Gmina Jeleśnia
Wywiady
Książka Tygodnia
Gość BESKIDLIVE