REKLAMA

kasy stefczyka baner 2020

 

Liczy około 1000 mieszkańców.

Przybędza istnieje samodzielnie jako wieś od 2002 roku, wcześniej była przysiółkiem sąsiednich Radziechów.

Od południa sąsiaduje z Węgierską górką, od wschodu z Wieprzem, a od północy z Radziechowami. Przez wieś płynie potok o tej samej nazwie – Przybędza, nazywany przez mieszkańców Przybędzanką.

We wsi znajduje się przedszkole i szkoła podstawowa, a także punkt lekarski, punkt gminnej biblioteki, siedziba straży pożarnej OSP Przybędza i świetlica środowiskowa. Działa też Koło Gospodyń Wiejskich. 

przybedzakosciol1

Nad miejscowością góruje Matyska (609 m. n.p.m.) – wzniesienie położone między Przybędzą a Radziechowami – i z tych dwóch miejscowości prowadzi droga na szczyt. Na szczycie w roku jubileuszowym został wzniesiony Krzyż Milenijny i kapliczka. Miejsce to nazywane jest Golgotą Beskidów. Wzdłuż ścieżki prowadzącej na górę od strony Radziechów zbudowane zostały stacje drogi krzyżowej.

 Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Przybędzy została erygowana 26 sierpnia.
Utworzono ją z wydzielonego terenu parafii pw. św. Marcina w Radziechowach. Dotąd funkcjonowała tu kaplica wzniesiona na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Została poświęcona  26 sierpnia 1983 roku. W ceremonii uczestniczył bp Jan Pietraszko z Kurii diecezjalnej w Krakowie. 21 kwietnia 1984 roku w nowej kaplicy p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej odbyło się wielkanocne święcenie potraw, a Mszę świętą w niedzielę wielkanocną odprawił radziechowianin bp Tadeusz Pieronek. 16 września 1984 r. odbyły się w kaplicy dożynki, którym celebrował ówczesny proboszcz parafii ks. Stanisław Gawlik. Proboszczem nowej parafii w Przybędzy został ks. Janusz Dudek.